sobota, 9 lutego 2013

Siedem lat w Tybecie - Seven Years in Tibet


Młody podróżnik Heinrich Harrer (Brad Pitt) zostawia młodą żonę w ciąży i wyrusza w najtrudniejsze góry świata – Himalaje, na wyprawę, która odmieni go na zawsze. Uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim, po kilku nieudanych próbach, wreszcie ucieka. Po przebyciu wielu kilometrów w trudnych warunkach, razem Peterem Aufschnaiterem trafia do Tybetu. Po pierwszych problemach wynikających z nieznajomości kultury radzi sobie coraz lepiej, aż w końcu poznaje samego Dalajlamę – człowieka, który zmieni jego sposób patrzenia na świat. Niemal idealny świat rozpada się jednak, gdy komunistyczne Chiny po pokonaniu wewnętrznych wrogów występują z roszczeniami wobec Tybetu. Wskutek zdrady i przewagi wroga Tybet i jego unikalna kultura upada.


Niezwyciężony Secretariat - Secretariat


Disney przedstawia opartą na faktach historię z której bije nadzieja, miłość i odwaga. W głównych rolach występują Diane Lane i John Malkovich, a wśród twórców tego inspirującego filmu są producenci "Szkoły uczuć" i "Debiutanta". U podstaw każdej legendy kryje się marzenie, które wydaje się niemożliwe do spełnienia. Zobacz niezwykłą podróż wyjątkowego konia, Secretariata, oraz poznaj poruszającą historię jego zaskakującej właścicielki — gospodyni domowej, która zaryzykowała wszystko, by zrobić z niego zwycięzcę. Trzymający w napięciu film "Secretariat" oraz towarzyszące mu dodatki specjalne zapewnią całej rodzinie wiele godzin fascynującej rozrywki.


Jak zostać królem - The King's Speech


Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i  w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego... problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.


Agora



Film opowiada historię Hypatii, greckiej filozofki i astronomki żyjącej w IV wieku wAleksandrii, zagranej przez Weisz oraz Dawosa (Max Minghella), zakochanego w niej niewolnika. Tłem dla filmu jest historia rodzącej się potęgi nowej religii – chrześcijaństwa. Hypatia poświęcona nauce stara się uratować od zapomnienia wiedzę starożytnego świata przed nową religią, podczas gdy Dawos musi dokonać wyboru pomiędzy miłością do Hypatii a szansą na wolność, którą mogłoby mu zapewnić przejście na chrześcijaństwo.
Obraz miał swoją premierę, poza konkursem, podczas Festiwalu w Cannes w maju 2009 roku[3][4], a w Hiszpanii 9 października tego samego roku. W Polsce premiera filmu miała miejsce 12 marca 2010 roku.
Przy realizacji filmu pracowali liczni eksperci: z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie – zajmujacy się historią nauki prof. Javier Ordóñez Rodríguez oraz prof. Elisa M. Garrido González – ekspert w dziedzinie historii kobiet w starożytności, filolog klasyczny prof. Carlos García Gual z Uniwersytetu "Complutense" w Madrycie, dr Antonio Mampaso Recio z Instytutu Astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich, a także Justin Pollard – znany brytyjski producent filmów historycznych.


wtorek, 5 lutego 2013

Elizabeth: Złoty wiek - Elizabeth: The Golden Age


Shekhar Kapur na historycznym tle epoki maluje porywający obraz dworskiej etykiety, panujących na dworze angielskim stosunków, intryg oraz kwitnących romansów. Jest rok 1585. Anglią od prawie trzech dekad rządzi Królowa Elżbieta I /Cate Blanchett/. Rządy nie są łatwe, bowiem cały czas pojawiają się zakusy na pozbawienie królowej tronu, a sama Elżbieta żyje w poczuciu niepewności i widma zdrady ze strony rodziny. Na kontynencie rozprzestrzeniają się destrukcyjne wpływy fundamentalistycznego


Pokłosie


Franciszek Kalina (Ireneusz Czop), emigrant do USA z czasów pierwszej "Solidarności", przyjeżdża do Polski na wieść, że jego młodszy brat, Józef (Maciej Stuhr), jest w konflikcie z mieszkańcami swojej wsi. Skłóceni, od momentu wyjazdu Franciszka z Polski, bracia próbują jednak razem odkryć tajemnicę z czasów okupacji niemieckiej. Otwarty konflikt o ocenę przeszłości przeradza się we wzajemną agresję, a ujawnienie tajemnicy odciska się tragiczne na losie braci i mieszkańcach wsi


poniedziałek, 4 lutego 2013

9 kompania - 9 rota


Akcja dzieje się podczas wojny w Afganistanie w latach 80. XX wieku. Film opowiada opartą na faktach historię elitarnej 9. Kompanii Desantowej Armii Czerwonej. Rekruci zostają wysłani z obozu szkoleniowego w środek konfliktu. 9. kompania zostaje wyznaczona do obrony Wzgórza nr 3234. Żołnierze wywiązują się z zadania, lecz ich ofiara okazuje się niepotrzebna: wzgórze straciło znaczenie strategiczne, a naczelne dowództwo zapomniało odwołać rozkaz powstrzymania przeciwnika. Po wojnie okazuje się, że imperium, którego interesów bronili, rozpada się.

Pianista - The Pianist


Film Romana Polańskiego, to ekranizacja autentycznych wspomnień Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. W roli głównej wystąpił Adrien Brody.
Film rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają cały swój majątek za grosze – obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian.
Następuje kulminacja prześladowań: Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Szpilman zarabia na utrzymanie całej rodziny grając w kawiarni, gdzie spotykają się członkowie "elity" getta: spekulanci, prostytutki, sutenerzy. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do "obozów pracy" i Szpilmanowie, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z szeregu skazańców znajomy żydowski policjant, który rozpoznaje go i ratuje mu życie. Pianiście z pomocą żydowskiego ruchu oporu udaje się uciec z getta. Przechowują go kolejno jego polscy przyjaciele. Kiedy niebawem wybucha powstanie warszawskie, Szpilman ponownie musi walczyć o życie.
Znajduje schronienie w zrujnowanej willi, nieświadom tego, że mieści się tam główna kwatera wojsk niemieckich. Zostaje nakryty przez niemieckiego kapitana Wilma Hosenfelda, który go przesłuchuje. Gdy Szpilman ujawnia, że jest pianistą, kapitan każe mu zagrać na znajdującym się tam fortepianie. Szpilman gra balladę g-moll Chopina. Wzruszony kapitan postanawia pomóc mu przeżyć.
Wojna się skończyła. Szpilman znowu pracuje w Polskim Radiu. Dowiaduje się od znajomego o przetrzymywanym w radzieckiej niewoli niemieckim kapitanie, który twierdzi, że uratował Szpilmanowi życie i teraz prosi Szpilmana o pomoc. Gdy jednak Szpilman dociera do wskazanego obozu jenieckiego, znajduje tam już tylko puste pole.

niedziela, 3 lutego 2013

Helikopter w ogniu - Black Hawk Down


Rok 1993, Somalia. Milicja Mohameda Farraha Aidida terroryzowała wycieńczoną klęską głodu ludność cywilną, zabierając jej żywność, dostarczoną przez siły ONZ. Stany Zjednoczone podjęły próbę przywrócenia równowagi w nękanym wojną domową państwie, odnosząc w tym mierne sukcesy.
Wywiad dostarczył dowództwu amerykańskiemu bardzo ważne informacje, o mającym się niedługo odbyć spotkaniu najwyższych oficerów klanu Habr Gedir, przewodzonego przez Aidida. Szczyt ten miał mieć miejsce w mieście całkowicie opanowanym przez wroga, stolicy Somalii - Mogadiszu.
Zostały tam wysłane elitarne oddziały komandosów Delty, Task Force 160 i Rangersów. Akcja zaplanowana na maksymalnie 30 minut po zestrzeleniu dwóch śmigłowców UH-60 Black Hawk, nieoczekiwanie przerodziła się w kilkunastogodzinną, krwawą bitwę. Chociaż wszystkie cele zostały osiągnięte, w mieście poległo aż 19 żołnierzy amerykańskich, a jeden dostał się do niewoli.

5 dni wojny - 5 Days of August


Film opowiada o prawdziwym wydarzeniu w Gruzji podczas wojny między Rosją a Gruzją w sierpniu 2008 roku. Thomas Anders (Rupert Friend), amerykański reporter wojenny i jego przyjaciel, kamerzysta i kompan Sebastian (Richard Coyle) wyruszają z Tbilisi na granicę ze zbuntowaną republiką Osetią Południową . Umówieni ze swoim przewodnikiem, przypadkowo stają się świadkami rosyjskiego bombardowania gruzińskiej wioski. Sebastian filmuje zniszczenia. Razem z Thomasem przewożą rannych do szpitala w Gori. Pomaga im gruzińska nauczycielka Tatia (Emmanuelle Chriqui). Dzieki pomocy oficera armii gruzińskiej kapitana Rezo (Johnathon Schaech) wracają na linię frontu. Towarzyszy im Tatia, która chce odnaleźć swoją rodzinę. W jednej ze wsi nagrywają sceny zabójstw cywilów przez z "ochotników" rosyjskich, po czym zostają pochwyceni przez oddziały rosyjskie pułkownika Demidowa (Rade Serbedjiza) i jego najemnika Daniila (Mikko Nousiainen). Szczęśliwie, dzięki śmiałemu atakowi gruzińskiego przyjaciela Rezo, zostają uwolnieni. Za wszelką cenę chcą przesłać wolnemu światu nagranie, jednak nit nie jest tą informacją zainteresowany.
Obok ich walki o prawdę, walkę o przetrwanie niepodległej Gruzji toczy prezydent Micheil Saakaszwili (Andy García) szukając rozpaczliwie sprzymierzeńców. Na trybunie obok niego pojawiają się prezydenci sześciu krajów ze Wschodniej Europy.


Coco Chanel - Coco avant Chanel


Ekranizacja książki Edmonde Charles-Roux, która znała osobiście Coco Chanel, skupia się na wczesnym etapie kariery Coco. Pokazuje Coco jako początkującą artystkę w Owernii, utrzymankę oficera kawalerii Étienne Balsana, prowincjuszkę stawiającą pierwsze kroki w świecie paryskiej socjety i projektantkę stopniowo odnoszącą sukces. Duże znaczenie ma wątek miłości do tragicznie zmarłego Anglika, Boya Capela. W filmie drobiazgowo odtworzono plenery, wnętrza i, przede wszystkim, ubrania z epoki[


Mój przyjaciel Hachiko - Hachiko: A Dog's Story


Film opowiada historię Hachikō, psa rasy Akita, znalezionego na stacji kolejowej przez profesora muzyki Parkera Wilsona (Richard Gere). Pies szybko przywiązuje się do właściciela i nie przestaje na niego czekać nawet po śmierci Parkera. Film oparty jest na prawdziwej historii psa o tym samym imieniu. Różnica jest jedna - jego właściciel nie był Amerykaninem, lecz Japończykiem o imieniu Ueno Hidesaburō.


Lot 93 - United 93


Samolot linii United Airlines, lot 93, latał regularnie na trasie z Newark do San Francisco. 11 września 2001 roku lecący tą trasą Boeing 757-222 był jedynym z czterech uprowadzonych samolotów, który nie dotarł do celu wyznaczonego przez terrorystów. Obiektem ataku miał być prawdopodobnie Biały Dom. Uzbrojeni w noże porywacze, grożąc wysadzeniem maszyny, dostali się do kabiny pilotów. Podejrzewa się, iż to oni właśnie doprowadzili do rozbicia się maszyny w Pensylwanii, obawiając się, że pasażerom uda się przejąć kontrolę nad samolotem.


Cena odwagi - A Mighty Heart


Daniel (Dan Futterman) i jego spodziewająca się za dwa miesiące dziecka żona Mariane (Angelina Jolie) szykują się do wyjazdu z Karaczi. Odlatują do Dubaju, a potem do domu, do Paryża. Daniel przed wyjazdem chce jeszcze przeprowadzić wywiad ze znanym terrorystą. Mimo że umówił się w miejscu publicznym niepokoi się trochę wyjeżdżając na spotkanie. Jakiś czas potem Mariane dzwoni do męża. Komórka nie odpowiada. Mija godzina, dwie. Daniel nie wraca do domu. Mariane zgłasza jego zaginięcie na policji. Zaczyna się pełne lęku czekanie. Wreszcie przychodzi mail od terrorystów. A w nim zdjęcia związanego Daniela, z lufą przystawioną do głowy.


Katyń


Film przedstawia zbrodnię katyńską z dwóch perspektyw: kobiet, oczekujących na powrót swoich mężów, synów i ojców oraz z perspektywy samych internowanych oficerów, którzy nie tracąc nadziei, do końca wierzą w uwolnienia i szczęśliwy powrót do domu. Poznajemy losy rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski), porucznika Jerzego (Andrzej Chyra), generała dywizji (Jan Englert), który do końca stara się podtrzymać na duchu pozostałych żołnierzy oraz porucznika pilota i konstruktora (Paweł Małaszyński), który w obozie przeżywa załamanie nerwowe. Wszyscy, prócz Jerzego, który ocaleje w niewyjaśniony sposób (gdy wszyscy są transportowani, on pozostaje), zginą w lesie katyńskim.
Jerzy po latach odnajduje się w szeregach Ludowego Wojska Polskiego, w którym służy w stopniu majora, jednak pobyt w "nowej" Polsce Ludowej okaże się dla niego za trudny – dręczony wyrzutami sumienia, nie potrafiąc kłamać w sprawie okrutnej zbrodni, popełni samobójstwo.
Drugi wiodący wątek to historia kobiet, które czekają na powrót oficerów do domu – żona rotmistrza Anna, matka rotmistrza Maria, żona generała Róża i dwie siostry porucznika pilota – Agnieszka oraz Irena. Po wojnie kobiety starają się walczyć z fałszem władzy komunistycznej i do końca mają wiarę w powrót mężczyzn do domu. Inna z nich staje się trybem nowego ustroju komunistycznego i w ten sposób realizuje nową państwowość, której elementem jest kłamstwo katyńskie.
Prawda historyczna jest przedstawiona w zakończeniu filmu. Drastycznie ukazano masową egzekucję na polskich oficerach, naturalistycznie przedstawiając rozstrzelanie przez NKWD głównych bohaterów wątku obozowego (generała, rotmistrza, porucznika pilota) oraz innych wojskowych.

Piękny umysł - A Beautiful Mind


Piękny umysł powstał na podstawie książki Sylvii Nasar pod tym samym tytułem z 1998, która opisuje Nasha jako matematyka oraz jego życie prywatne. W odróżnieniu od książki (która jest typową biografią) w filmie przemilczano wiele wątków (między innymi skłonności homoseksualne głównego bohatera oraz jego nieślubne dziecko), wiele uproszczono, a wielu nadano charakter bardziej fabularny, powodując tym samym odejście od dokumentalnej formuły książki. Było to konieczne choćby ze względu na jej objętość (książka ma prawie 500 stron dużego formatu).


Kwiat pustyni - Desert Flower


Waris jako pięcioletnie dziecko została brutalnie obrzezana przez jedną z miejscowych znachorek. Miała wielkie szczęście, że udało jej się przeżyć ten makabryczny rytuał.  Trzy lata później została zgwałcona, a w wieku trzynastu lat ojciec nakazał jej wyjść za mąż za starego, nieznanego jej Nomada. W przypływie desperacji mała Waris postanowiła uciec z "domu". I tak zaczyna się jej przygoda, podczas której co najmniej kilkakrotnie los był dla niej wyjątkowo łaskawy, oszczędzając jej pewnej śmierci. Po wielu dramatycznych wydarzeniach jej tułaczka dobiegła końca. A wszystko za sprawą fotografa - Terry'ego Donaldsona (Timothy Spall).


Lista Schindlera - Schindler's List



Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń (Deutsche Emailwarenfabrik – D.E.F.). Darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi, zmuszani do pracy przez niemieckich okupantów. Majątek Schindlera powiększa się, a on sam zyskuje poklask i szacunek w Krakowie, szczególnie u niemieckich oficerów. Pogarsza się natomiast sytuacja Żydów. W 1942 roku wchodzi w życie plan Endlösung, czyli "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Krakowskie getto jest stopniowo likwidowane, a ludzie wywożeni są do obozu Konzentrationslager Plaszow bei Krakau w krakowskim Płaszowie, gdzie zdolni do pracy będą musieli pracować, a na pozostałych – kobiety, dzieci, starszych – czeka śmierć. Schindler, widząc ten dramat, postanawia uratować Żydów od zagłady, wykupując ludzi uznanych za nieprzydatnych do pracy jako pracowników do swojej fabryki.

.

Titanic


Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) i Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet) odbywają podróż do Ameryki "niezatapialnym" transatlantykiem Titanic, dla którego jest to dziewiczy rejs. Rose, młoda dziewczyna z wyższych sfer - podróżuje w pierwszej klasie wraz z matką i narzeczonym - Caledonem Hockleyem (Billy Zane). Jack, młody, ubogi chłopak, podróżuje z przyjacielem dzięki wygraniu w karty biletów na podróż w trzeciej klasie. Oboje poznają się w momencie, gdy Rose rozczarowana dotychczasowym życiem zamierza popełnić samobójstwo przez skok do lodowatej głębi oceanu. Jack odwodzi sfrustrowaną dziewczynę od samobójczych zamiarów i wzbudza w niej uczucie miłości do siebie. Ale na drodze młodych kochanków jest wiele przeszkód: surowa matka, bogaty narzeczony, "śmietanka towarzyska" z wyższych sfer, a także ... Atlantyk, który trzeba przepłynąć. Gdy luksusowy liniowiec wpada na górę lodową, ich pełen pasji, płomienny romans przeradza się w przerażającą, mrożącą krew w żyłach walkę o przetrwanie... o życie. 

 


Jan Paweł II - Pope John Paul II


Pierwszą sceną filmu jest nieudany zamach na życie papieża 13 maja 1981 roku, na Placu świętego Piotra w Rzymie. Następnie widzimy błyskawiczną akcję przewiezienia papieża do kliniki Gemelli pod kontrolą ks. Dziwisza. Gdy karetka dociera do kliniki, jesteśmy świadkami retrospekcji – przenosimy się ok. 30 lat wstecz. Jesteśmy świadkami przedpowołaniowego życia Karola, pierwszych lat posługi kapłańskiej, jego przygód, przyjaciół, lat przeżytych jako biskup i kardynał, walkę z komunistycznymi władzami, a także moment wyboru na papieża i pierwsze lata urzędowania na Stolicy Piotrowej. Po retrospekcji miejsce mają kolejne wydarzenia z życia Jana Pawła II – pisanie encyklik, przebaczenie zamachowcy, spotkania z młodzieżą, rozmowy z Matką Teresą, pielgrzymki, liczne kanonizacje i beatyfikacje, modlitwy po ataku na World Trade Center, w końcu choroba i śmierć. Końcowe sceny filmu ukazują pogrzeb oraz międzynarodową żałobę.